Kalvach: V Plzni vnímám roli lídra, zahraničí je pro mě něco extra

PŘÍMO Z RAKOUSKA | V necelých 27 letech začne čtvrtou sezonu v plzeňském dresu. Uplynulá zakončená titulem byla pro Lukáše Kalvacha nejúspěšnější. Olomoucký odchovanec se zařadil mezi klíčové postavy mistrovské party a tlačí před sebou další výzvu - pomoct Viktorii po tříleté pauze do základní skupiny evropských pohárů. "Je potřeba to zvládnout," uvědomuje si jeden z nejlepších středních záložníků české FORTUNA:LIGY. Ve velkém rozhovoru pro iSport Premium mluví o výzvách do dalších let kariéry, reprezentační zkušenosti i myšlenkách na případné zahraniční angažmá.

Podařilo se vám chytit v Plzni začátek přípravy, když jste se k týmu po reprezentačním srazu připojil déle?"S Havlisem (dalším plzeňským reprezentantem) jsme začali asi o pět dní později, nebyl to nějaký velký problém. Navíc jsme čtrnáct dní na reprezentačním srazu trénovali, takže jsem se udržoval. Měl jsem takové dvě fáze odpočinku a pak trénování. Příprava během prvních čtrnácti dní proběhla tak, jak měla. Měli jsme náročnější tréninky, udělali jsme to, co potřebovali. V Rakousku se snažíme ladit formu směrem k tomu, co nás čeká, což je předkolo Ligy mistrů."

Nechybí vám po sezoně delší volno?"Bylo to komplikovanější v tom, že reprezentační sraz začal až poté, co jsme měli zhruba čtrnáct dní volno. Odpočinul jsem si předtím, po nároďáku nám trenér Bílek dal ještě týden volno, takže v tom nebyl problém. Navíc jsem se stihl i oženit."

Naskočil jste proti Švýcarsku na sedm minut a poté si zahrál 13 minut ve Španělsku. Nečekal jste víc prostoru?"Konkurence je v nároďáku obrovská, ale určitě jsem věřil, že bych mohl dostat větší porci minut. Dopadlo to takhle, už se k tomu nechci vracet. Jsem rád, že jsem dostal nominaci, budu se snažit, aby přišla další a dostal jsem i větší prostor."

V páteční přípravě jste proti St. Truidenu prohráli 1:3. Byla to včasná ťafka před ostrými zápasy v Evropě?"Dá se to takhle říct. Je to pro nás ponaučení v tom smyslu, jak proti nám Belgičané hráli. Náš výkon nebyl dobrý. Dostali jsme góly ze standardek, což by se určitě nemělo stávat. Dopředu jsme měli hrozné ztráty, chtěli jsme všechno dělat moc rychle. Na tom musíme ještě zapracovat, aby další zápasy dopadaly lépe."

Navíc tři inkasované góly za poločas, to jste v Plzni dlouho nezažili."To opravdu ne. Je to určitě varování, ale pořád jde jen o přípravu. Musíme si z toho vzít to dobré a připravit se tak, aby se to příště nestalo."

Proti belgickému soupeři jste naskočili v kombinovaném složení. Ukázalo se, že potřebujete hrát v sestavě podobné té, jaká vyhrála v Plzni titul?"Vždycky je to v přípravě promíchané, i s trénováním je to jiné. Ale nechci se na to vymlouvat. Jsme jeden tým, každý ví, co má na hřišti dělat. Ale když je tým v sezoně rozjetý, vypadá to jinak."

V letní přípravě jste se před rokem zranil a pak vám trvalo, než jste se dostal zpátky do formy. Dáváte si větší pozor?"Teď jsem hlavně rád, že jsem zdravý a přípravu i soustředění můžu absolvovat s týmem. Tím pádem být nachystaný na začátek sezony, který je pro nás všechny moc důležitý. Pracuju tak, abych zranění předcházel a mohl hrát."

Bylo těžké se po zranění vrátit do formy?"Nečekal jsem, že to pro mě bude takový zásah. Dva měsíce jsem nemohl skoro nic dělat. Čekal jsem, že se do toho dostanu dřív. Jsem rád, že mě trenéři podrželi, dali mi důvěru a postupem času jsem byl pro tým prospěšný a předváděl to, co ode mě spoluhráči a trenéři očekávají."

Pomohla vám právě důvěra lidí v Plzni k tomu, že jaro se vám osobně i celému týmu vydařilo?"Určitě. Bylo pro mě zásadní, že mě trenéři podrželi a dali mi šanci. Šlapali jsme jako jeden tým, je lepší, když se daří týmu, pak se i jednotlivci na hřišti cítí lépe, víc si věříme a vychází nám to."

Sedí vám herní styl Michala Bílka?"Snažím se maximálně plnit to, co ode mě trenér požaduje. Vedlo to k úspěchu, kvůli kterému jsem šel do Viktorky, což bylo získání titulu. Komunikujeme s trenéry, jakým způsobem hrát, já s tím žádný problém mám."

Vynikáte agresivitou a vítěznou mentalitou?"To byla věc, která nám v předchozích sezonách chyběla. Větší zarputilost, týmovost. Brali jsme to teď všichni odzadu, že pevná defenziva je základ. Každý z nás to vzal za své, šli jsme si za tím a každý pracoval tak, abychom byli úspěšní."

Berete na sebe roli plzeňského lídra?"Tohle vnímám. Nějakou dobu tady jsem, tým se zase obměnil. Ale neberu to tak, že bych u sebe chtěl měnit nějaké zaběhnuté věci. Snažím se pořád pracovat stejně."

Láká vás případná možnost přestupu do zahraničí?"Jsem ve Viktorce spokojený. Ale sportovní ambice v sobě pořád mám, určitě bych si zahraničí chtěl ještě zkusit. Odmala je to pro mě něco extra. Každopádně teď jsem plně soustředěný na Plzeň a jsem tady rád."

Motivuje vás příklad ve Vladimíru Daridovi nebo Patriku Hrošovském, které výborné výkony v Plzni a na evropské scéně vytáhly k zajímavým angažmá v cizině?"Určitě. Loni mě hodně mrzelo, že jsem nemohl být připravený a nezvládli jsme to, když jsme v kvalifikaci byli tak blízko (Plzeň vypadla v play off o Konferenční ligu proti CSKA Sofia). Evropské zápasy jsou speciální, je to i možnost se předvést, zahrát si zápasy na vysoké úrovni a mít možnost jít ven."

Je pro vaši další kariéru a herní progres důležité, abyste se s týmem po třech letech vrátili do Evropy?"Tohle nám tady tři roky chybělo. Musíme pro to udělat všechno, abychom skupinu na podzim hráli. Jsou to super zápasy, pro nás skvělá zkušenost, z toho se odvinou další možnosti i pro nás hráče."

Jaká liga by vám seděla?"Možná z hlediska taktiky Itálie, ale nechci o tom takhle konkrétně mluvit. Sleduji Anglii, Německo, když můžu, pustím si zápasy a rád se podívám."

Byla zajímavá konfrontace s top hráči v elitní skupině Ligy národů?"To byly super zápasy, naprostá extra třída. Bylo vidět, že jsou někteří jejich hráči jinde, je to vysoký level. Určitě to beru jako velkou zkušenost a povzbuzení do další práce."

Zvyšuje se v Plzni nervozita před vstupem do evropské kvalifikace?"Tlak ještě poroste. Ale připravujeme se na to, víme, jak je to důležité. Každý má v hlavě, že je potřeba to zvládnout, každý pro to musí udělat maximum."

Navíc hned první úspěšné předkolo (2. předkolo Ligy mistrů proti HJK Helsinky, nebo RFS Riga) vám zajistí podzim v evropských pohárech."V tomhle směru je to také důležité. Už na konci července můžeme mít jistotu, že si nějakou skupinu zahrajeme."

Zastavme se ještě u ligové scény. Jste v Plzni připravení na to, že jako obhájci titulu půjdete do sezony v jiné pozici než před rokem?"Naše výchozí pozice bude určitě jiná. Pro nás se ale nic nemění. Sparta, Slavie i třeba Slovácko mají velké ambice a kvalitu. Nemůžeme spoléhat na to, že to automaticky zvládneme znovu. Musíme pracovat pořád stejně, abychom na konci sezony byli my ti šťastnější."

Sledujete, jak před sezonou posilují pražské týmy?"Vnímáme, že v každém přestupovém okně probíhají nějaké změny. Ve Spartě jsou větší dané zahraničním trenérem, ale až v lize se uvidí, jak to bude vypadat."

Jak se změnila Plzeň s osmi novými hráči, co k vám přišli v létě?"Typologicky jde vždy o hráče na nějaký post, který jsme potřebovali doplnit. Kluci zapadli bez problémů, ještě to malinko doladíme a všechno si sedne. Nevidím v tolika posilách nějaký problém. Jsou to všechno kvalitní hráči."

Zvykáte si v šatně na vyšší počet cizinců?"Je to jiné než před třemi lety, když jsem do Plzně přišel. Většina z nich umí trošku česky, snažíme se do nich náš jazyk dostat. Mosky (Jhon Mosquera) umí česky v pohodě, překvapilo mě, že i Cadu hodně rozumí i mluví."

https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2022-23/416679/kalvach-v-plzni-vnimam-roli-lidra-zahranici-je-pro-me-neco-extra.html

Nejnovější zprávy

RBR SportConsult a.s.
Na Míčánce 33
169 01 Praha 6